wtorek, 25 czerwca 2019

ETNOspiżarnia - zaczynamy!


ETNOspiżarnia Ziemi Dobrzyńskiej 

Projekt finansowany z Narodowego Centrum Kultury, realizowany przez Dom Muz w Toruniu (Agnieszkę Dąbrowską, Elżbietę Chrulską, Aleksandrę Strzelec) i członkinie Stowarzyszenia Dziedzictwo Rodzimej Kultury - Ewelinę Wolską i Sarę Orzechowską.

Co mamy Wam do zaoferowania? Co chcemy osiągnąć? Jak zamierzamy to zrobić? 


Celem projektu jest integracja, aktywizacja i podniesienie kompetencji kulturotwórczych szesnastu kobiet, pochodzących z Czernikowa i Torunia. W czasie interdyscyplinarnych zajęć realizowanych w okresie lipiec-październik 2019 pobudzimy uczestniczki do eksperymentów artystycznych i  dzielenia się swoją wiedzą na temat roślin, przepisów kulinarnych i tradycji, w tym przekazu ustnego. Zebrany materiał etnograficzny, nasze prace i autorskie ziołowe przepisy zostaną wydane w formie publikacji. 



W projekcie zaplanowane są warsztaty zielarskie prowadzone na świeżym powietrzu, podczas których poznamy rodzime rośliny lecznicze. Następnie wykorzystamy zebrane surowce na drugich zajęciach, gdzie pogłębimy wiedzę dotyczącą ziołolecznictwa i przyrządzimy nalewki, oleje, maceraty, a te z kolei posłużą nam jako półprodukty podczas zajęć z naturalnych kosmetyków. Dodatkowo, uczestniczki będą miały możliwość zgłębić tajniki dzikiej kuchni, poznać jadalne rośliny naszego regionu i pod okiem botanika przyrządzić z nich smakowite dania na łonie natury. 

Uczestniczki projektu stworzą również prace artystyczne - roślinne kolagrafie, czyli odbitki na specjalnej matrycy, tworzące niesamowite kompozycje. 

Po każdych zajęciach kobiety otrzymują "pracę domową", która polega na zebraniu wiedzy na temat użycia ziół, roślin w lecznictwie i kulinariach, ale także opowieści, przysłowia, domowe legendy... spokojnie, pomożemy Wam się do tego przygotować - na pierwszym spotkaniu informacyjnym podamy wskazówki i przeprowadzimy krótkie ćwiczenia, jak zbierać wiedzę folklorystyczną :). 

Na ostatnich warsztatach obejrzymy nasze wspólne dzieło - zbiorczą publikację z materiałami zebranymi podczas trwania projektu. Uczestniczki zostaną oprowadzone po wystawie "Tajemnice codzienności" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i dowiedzą się w jaki sposób mogą kontynuować promowanie naszego dziedzictwa. Poznają narzędzia, jakimi dysponuje animator edukacji regionalnej i wykorzystają je podczas promocji publikacji.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Każda uczestniczka zostanie objęta ubezpieczeniem, otrzyma egzemplarz publikacji oraz możliwość promowania jej w miejscowych instytucjach kultury, za co otrzyma wynagrodzenie. 



Niebawem pojawią się kolejne wpisy, a tymczasem zapraszamy na spotkania informacyjne 29 czerwca - Toruń, ul. Poznańska 52, godz. 17.00 - 18.30; Czernikowo, ul. Szkolna 15, godz. 17.00 - 18.30.

Do zobaczenia! :) :) 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz